Що таке нлп, як застосовувати техніки нлп в житті наукова думка

Что такое НЛП, как применять техники НЛП в жизни научное мнение

Техніка впливу НЛП – методи впливу на людину, які дозволяють процвітати на роботі і бути щасливим в особистому житті. Це допомога в установці контакту з іншою людиною, невелика маніпуляція для отримання власної вигоди.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

НЛП допомагає налагодити ефективний контакт з людьми

Що таке НЛП

У сучасному світі успішність асоціюється з благополуччям. Уміння домагатися поставлених цілей, прагнення, перемога над конкурентами – від таких факторів залежить успіх в справах.

Секретні техніки використовуються в компаніях, заробіток яких безпосередньо залежить від поступливості клієнтів.

Мережевий маркетинг, магазини і торгові точки використовують прості психологічні маніпуляції для збагачення.

НЛП (нейролінгвістичне програмування) – це моделювання успішності. Технологія, яка допомагає досягати успіху в будь-якій сфері без природжених задатків.

Базові методи згодяться чоловікові і жінці різного віку і соціального статусу.

Зверніть увагу

НЛП представляє собою невелике посібник, збірник методик, які дозволяють поліпшити власне становище – залучити потрібних людей, домогтися більшого на роботі.

На просторах інтернету або в книжковому магазині можна знайти кілька видань по НЛП для початківців.

Автор Денні Рейд розкриває найпростіші і необхідні методики, що дають можливість скоригувати поведінку людей з близького оточення.

Його книга «Секретні прийоми» користується величезною популярністю в усьому світі.

Чим допоможе НЛП

Для програмування успішності мало прочитати книгу. Методику моделювання її потрібно зрозуміти, вивчити досконально. Застосування методів вимагає сил і терпіння. Які можливості НЛП відкриває перед людиною:

 • поліпшення навичок спілкування;
 • розуміння власного мислення, усвідомлення своєї природи;
 • рішення тривалих проблем;
 • контроль над власним станом;
 • постановка цілей і досягнення їх без перешкод;
 • поліпшення інтуїції – вдасться краще зрозуміти, які люди допоможуть, а які тільки нашкодять;
 • підвищення концентрації уваги, працездатності, ефективності праці;
 • підвищення по службі.

Суть програмування – в моделюванні чужого успіху: це – не крадіжка чужих досягнень, а дотримання правил, які вже перевірені на досвіді інших. Для такого програмування не потрібні особливі вміння чи таланти.

Застосування НЛП дозволяє покращити комунікативні навички: налагодити відносини в колективі або краще зрозуміти близьких людей. Це методика сприйняття, але вона не обов’язково псує життя іншому.

Користь і шкода методики

Навіть безпечні методи можуть нашкодити. Чутки, які ходять про методику НЛП, можуть збити з потрібного настрою: маніпуляції асоціюються з насильницьким впливом на іншого.

Перед вивченням НЛП слід ознайомитися з основними його положенням: це один із напрямів психології, яке ефективно використовується не одне десятиріччя.

Використовують таку технологію впливу психологи, психіатри, тренери, люди, які працюють на досягнення певного результату, мотиватори. Практикується методика по всьому світу і має чимало шанувальників.

Чим методи впливу можуть бути небезпечні? Будь-які психологічні маніпуляції протипоказані людям з порушенням психіки: у них спотворене сприйняття дійсності, і об’єктивно оцінювати ситуацію вони не можуть. Небезпечні такого типу впливу і для незміцнілої психіки, яка тільки формується. Може статися засвоєння неправильних установок і переконань.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Підвищення по службі – один з ефектів використання НЛП

техніки маніпулювання

Нейролінгвістичне програмування – це практична психологія. Методика впливу на іншу людину підвищує ефективність роботи і допомагає в лікуванні складних пацієнтів: корисні методи впливу на людину використовуються для корекції поведінки.

Використовується НЛП-техніка для дискусій, виступів, ведення переговорів. Такий вплив не призводить до серйозних наслідків. Найпопулярніші техніки маніпулювання:

 • пастка вкладу;
 • три «так»;
 • змішана правда.

Будь-яка НЛП-техніка спрямована на іншого, але з вигодою для себе. Це підвищення успішності за рахунок правильного сприйняття посилу і дій оточуючими людьми.

Навіть в колективі недоброзичливців така техніка може підвищити ефективність роботи співробітника або співробітників. Універсальні техніки можна застосовувати до колег, домочадцям або друзям.

пастка вкладу

Основні техніки маніпулювання ефективні тільки в правильно створених умовах. Методика «пастка вкладу» заснована на одному психологічному прийомі: якщо змусити особу вкласти сили, час, ресурси в будь-яку справу, можна отримати його сприяння в подальшому.

Підсвідомо така людина відчує себе залученим до справи: він частина процесу, і в подальшому йому буде дуже складно відмовитися від участі в ньому. Внесок у загальну справу може бути мінімальним, але і він зобов’язує помічника на подальше сприяння.

Основні прийоми НЛП прості, і для їх виконання знадобиться трохи хитрості. Не настільки важливо, яким способом людини залучили до справи, якщо він почав роботу, то він залишиться в проекті до його закінчення.

Техніка трьох позитивних відповідей

Прийоми техніки НЛП дозволяють отримати позитивну відповідь від незговірливого людини. Методика три «так» діє безвідмовно. Як вона працює:

 • людині задається декілька питань, на які він з великою ймовірністю відповість позитивно – це повинні бути прості питання, без негативу або претензій;
 • як тільки людина відповість на відволікаючі питання ствердно, можна задавати основне питання, заради якого використовується маніпуляція.

Методика працює так, що людина налаштовується на позитивний лад. Йому приємно відповідати на питання, які викликають в ньому позитивну реакцію. Працює метод три «так» в більшості випадків.

Проблеми з методикою можуть виникнути в тих випадках, коли людина агресивно налаштований або має особисту неприязнь до співрозмовника. У таких випадках для отримання позитивної відповіді потрібна інша маніпуляція.

змішана правда

Методика, яку можна використовувати несвідомо – на інтуїтивному рівні. Корисно застосовувати в своїй промові фрази або факти, легко перевіряються або широко відомі. Під час таких оповідань, коли у співрозмовників вже виникло довіру, можна додавати неперевірені факти (сумнівні), і люди все одно в них повірять.

У психології такий ефект називається викликаним беззастережною довірою. Викликати прихильність можна у людей, які тиснуть на оточуючих, т. К. Вони занадто вимогливі і упереджені. Якщо підлаштуватися під їх тиск, вони почнуть довіряти.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Довіряє співрозмовникам можна уявити неправдиві факти, в які вони повірять

Способи впливу НЛП

Практичні методики будуть ефективними, якщо людина створить додаткові умови для реалізації задуманого: можливість професійного зростання або передумови для досягнення мети.

У психології використовуються методики НЛП:

 • рефреймінг;
 • «Якір»;
 • раппорт і ведення;
 • мотиваційна;
 • подкрепляющая.

Використовуються методики для розташування людей до себе. Приклади, де використовуються техніки НЛП: переговори з важливими партнерами, побачення, дружня зустріч, ділова розмова.

Для ведення конструктивних розмов можна використовувати одну або кілька методик. Важливо, щоб співрозмовник не вловив маніпуляцію, не помітив цілеспрямоване навіювання.

розмовний рефрейминг

Рефреймінг – це інший погляд на ситуацію, переосмислення основної її частини. Такий метод допомагає в спілкуванні з важкими людьми, чиї слова і дії важко зрозуміти. Рефреймінг сенсу змінює сприйняття всього, що відбувається, т. К. Зміщуються акценти. Він використовується як один з найефективніших НЛП-патернів (повторювана поведінка).

Методика нейролінгвістичного програмування стане в нагоді під час консультації, щоб її результати не здавалися негативними: під час переговорів, коли потрібен інший погляд на пропозицію; для продажу, щоб переоцінити товар і його значення.

Результати методики безпосередньо залежать від того, наскільки природно людина робить переворот сенсу того, що відбувається.

важливо

Для будь-якої фрази, на яку потрібно зробити рефреймінг, потрібно оцінне слово – воно найяскравіше і найбільш інформативне, воно може виходити з ситуації, і придумувати його не доведеться.

Після цього слово потрібно надихнути: уявити, в яких ситуаціях воно найбільш доречно, що описує, кому належить. Загальне визначення коригується, зміщується його акцент на той, що потрібен людині. Так відбувається рефрейминг сенсу.

Методика «якір»

Методики нейролінгвістичного програмування такі, як якір, засновані на умовних рефлексах. Поки включений певний стимул, від людини можна домогтися будь-якого потрібного результату. Методика «якір» допомагає в спілкуванні, на переговорах або при укладанні договорів.

Що таке якір? Це стимул, пов’язаний з реакцією – умовним рефлексом. За допомогою такої методики можна контролювати поведінку (своє і оточуючих). Спосіб можна використовувати вибірково або постійно, ввести його в корисну звичку.

Етапи методики:

 • визначення того стану, яке потрібно в даний момент;
 • виклик цього стану – створення відповідного емоційного фону, спогади;
 • на піку переживання встановлюється умовний якір, який потрібно зафіксувати в пам’яті – він стане в нагоді в майбутньому;
 • різке переривання стану;
 • перевірка;
 • використання якоря.

Результати методики будуть видні відразу. Мозок влаштований так, що на піку будь-якого стану (негативного чи позитивного) випадкова ситуація запам’ятовується найбільше – це тригер, який стає якорем.

У психологічних схемах маніпуляцій безліч таких сигналів. Якщо людина відчуває радість, випадковий дотик стане тригером.

У майбутньому цей жест буде асоціюватися з піком радості, і його можна буде використовувати для пом’якшення важких конфліктів.

У правилах НЛП-2 визначено умови роботи якоря – повинен бути емоційний пік і незвичайний тригер. Стимул завжди знаходиться всередині радісного стану: робота з підсвідомістю проводиться особливо ретельно. Тригер вибирається оригінальний. Він як ключик, який змусить людину знову відчувати позитивні почуття.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Методика «якір» заснована на умовних рефлексах

Рапорт і ведення

Рапорт характеризує відносини двох людей як довірчі. Це особливий зв’язок, яка встановилася з часом. Така пара утворює систему: вони одне ціле і діють як один організм. Рапорт – це бажання йти за людиною, довіритися йому, слідувати за ним без зайвих питань. Підсвідомістю така ситуація сприймається, як беззастережне довір’я.

За раппортом слід ведення. Це пов’язані між собою поняття: виникає довіра, за яким людина слід. Зміни одного члена системи тягне за собою зміни в другому.

У такий методики три стадії, які утворюють цикл: підстроювання, раппорт, ведення. Якщо правильно вибудувати систему (спочатку слідувати за людиною), можна взяти керування на себе.

Порада

Ведення – це основний інструмент впливу, особливо при тісних партнерських відносинах.

Калібрування поведінки необхідна в тих випадках, коли взаємодія порушується. Люди будують загальну систему, і той, хто маніпулює, повинен дотримуватися раппорт – це важлива умова успішної маніпуляції.

У людей в одному взаємодії повинен бути постійний контакт, інакше вся гармонія порушиться. У цьому основна відмінність довіру від психологічного рапорту.

сильна мотивація

Мотивація – це сила, якою можна скористатися для досягнення своїх цілей. Принцип її дуже простий: людина повинна вчинити певну дію зараз, щоб в майбутньому за це отримати додаткове заохочення, нагороду, вигоду. Мотивація – це очікування гарного, яке породжує сили для важкої роботи.

Використовують її лише по відношенню до близького оточення: людям, чиї наміри і таємні бажання відомі. Якщо мотивація не буде вірною, отримати віддачу від неї не вдасться.

Робота з підсвідомістю в такому випадку вимагає знання звичок і прагнень людини, чия поведінка потрібно скорегувати.

Методика підкріплення

Підкріплення – це основа заохочення. Стабільний енергетичний посил, який потрібно підкріплювати, щоб не зменшувати ефективність методики. Підкріплення засноване на жестах, приємні дрібниці – це речі, які нагадують, наскільки приємно виконувати потрібні маніпулятору дії.

Без заохочення мотивації надовго не вистачає: частина методик НЛП тримається на тривалій взаємодії заради отримання вигоди. Підбирати речі для підкріплення потрібно індивідуально, виходячи з бажань і потреб іншого.

висновок

Нейролінгвістичне програмування – це система простих маніпуляційних технік, які стануть в нагоді в житті. На роботі, вдома, в складних переговорах можна використовувати методику і розташувати до себе потрібну людину.

Методики дозволять добитися поставлених цілей, а мотивації допоможуть налагодити стосунки в родині. Підбір технік залежить від побажань і цілей маніпулятора.

НЛП: методика переконання людини, 10 ефективних прийомів

Григорій працює продавцем у відділі електротоварів. До нього в відділ прийшла жінка похилого віку. І почала уважно розглядати вітрину з електричними чайниками.

Він уважно спостерігав за діями покупниці. Вона обійшла всю вітрину, оглянула кілька чайників. У той момент, коли вона затрималася біля одного зразка, він не поспішаючи підійшов до неї. І запитав: «Чи подобається їй ця модель?»

Жінка підняла на нього очі. Тримаючи в руках автомат, відповіла: «Чайник не подобається, корпус у нього з дуже тонкої пластмаси». Григорій співчутливо глянув на неї і сказав: «Як я розумію, Ви хочете придбати чайник, корпус якого прослужить довго?»

«Так!» – ствердно відповіла вона.

Григорій злегка взяв купувальницю під лікоть і, спрямовуючи рух, підвів до інших моделей. Сказав: «Зверніть увагу на ці чайники з металевим корпусом. Точно такий же чайник у мене вдома, вже чотири роки. Працює відмінно”.

Він зауважив якусь настороженість у погляді і її лікоть, що лежить в його руці, напружився. Григорій зрозумів, що ця модель дорогувато для клієнтки.

Він спокійно прибрав руку, відійшов трохи вперед і голосно, щоб його голос був добре чути, промовив: «Можу запропонувати Вам ось цю модель».

Покупець, почувши голос продавця, підійшла до нового зразку. І Григорій, не втрачаючи часу, вимовив: «Правда корпус у нього пластиковий, але ціна нижче, і головне, виробник дає гарантію не 1 рік, а 3 роки. Протягом трьох років товар підлягає заміні безкоштовно ».

 • Почекавши ще кілька хвилин запитав: «Який чайник будите купувати – з металевим корпусом або той, який дивилися останнім».
 • Результат: жінка купила чайник з трьох річною гарантією в пластиковому корпусі і була дуже задоволена!
 • ***
 • Для зміни думки покупця на свою користь, продавець застосував техніку НЛП.
 • Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Все про нейролінгвістичному програмуванні

Що таке НЛП? Нейролінгвістичне програмування (НЛП) – це модель комунікативної взаємодії людей на основі моделювання їх переживань.

Частка «нейро» пов’язана з обробкою інформації, яка надходить в мозок від органів чуття (зір, слух, смак, нюх, дотик).

Термін «Лінгвістичний» визначає зв’язок з мовними системами (вербальними і невербальними), їх використанням для усвідомлення уявлень про світ і спілкування.

«Програмування» – обробка інформації. Психологічне програмне забезпечення в результаті перезавантаження (видалення, установка, оновлення) змінює мислення і дії.

Зверніть увагу

НЛП – молода наука. З’явилася в другій половині ХХ століття завдяки вченим психологам Річард Бендлер і Джону Гліндеру.

Спостерігаючи за способами мислення, сприйняття, мотивації дій, вони визначили загальні риси в процесах мислення і сприйняття. Розробили модель, засновану на взаємозв’язку сприйняття інформації і поведінки.

Вони довели, що ступінь сприйняття інформації здатна змінити поведінку людини.

Типова модель лягла в основу створення ефективних, позитивних форм з контролю думок, їх зміни і коректування. Новостворені думки-форми створюють нові переконання і змушують робити необхідні дії по просуванню до поставлених цілей.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

 Суть методики переконання

При виборі дії людині допомагаю погляди і переконання. Наприклад: важливим переконанням є підвищення власної кваліфікації. Тому людина читає спеціальні статті та монографії, ходить в бібліотеку, відвідує семінари. Переконання про необхідність спілкування з дітьми, змушує батьків приділяти їм більше часу.

Зміна переконань змінює і поведінкові основи особистості. Милий і нешкідливий в дитинстві, людина змінюючи переконання в бік радикалізму, може вбити іншу людину. Свято вірячи в те, що його дії приносять користь.

Таким чином, для того щоб змінити поведінку людини, необхідно змінити його переконання.

Зміна переконань – тонкий процес. Не можна просто взяти і переконати кого-небудь відмовитися від одного дії на користь здійснення іншого. Змусити з позиції сили можна. З позиції розуму – немає.

При зміні переконань мозок проводить корекцію реакції на звичну ситуацію, і поведінка змінюється. Зміні переконань сприяють такі чинники:

 • взаємодії людей один з одним;
 • процесу спілкування;
 • час (вікові періоди);
 • придбаний життєвий досвід;
 • світорозуміння.

Наприклад, в дитинстві все вірять, що Дід Мороз існує. В юності, що ця любов усього життя. Сьогодні ці переконання здаються смішними. Цей процес неминучий. В процесі життя переконання піддаються ревізії. Люди мають переконання у всіх сферах життя, якісь вони хотіли б змінити. Зміна переконань з допомогою НЛП один із способів самостійного пізнання себе і зміни на краще.

Області застосування НЛП

Методика НЛП використовується в різних напрямках професійної діяльності:

 • освітньої;
 • рекламної;
 • психотерапевтичної;
 • психологічної;
 • в сфері продажів;
 • в діяльності спецслужб.

Знати техніки НЛП повинні: психіатри, психологи, менеджери, педагоги, фахівці PR-відділів, маркетологи і співробітники спеціальних служб.

Техніки НЛП широко застосовуються в психотерапії при вирішенні таких проблем:

 • різні фобії;
 • перенесені психотравми;
 • конфліктні ситуації;
 • психосоматичний синдром.

Переваги та недоліки методики

переваги недоліки
· Швидкість досягнення змін;

 1. · Не травмує психіку (для НЛП немає минулого, якщо сьогодення і бажане);
 2. · Чіткий опис методів та інструкцій;
 3. · Швидке оволодіння методикою;
 4. · Низький пoрог вхoда (застосування простих прийомів можливо після першого ознайомлення).
· Можливість використання техніки для маніпуляції свідомості в корисливих цілях;
· Використання для недобрі цілей.

Десять способів нейролінгвістичного програмування – фокуси мови

Переконання – це правила людського життя. Вони визначають поведінку людини, його життєву позицію, заборони і дозволу.

Разом з корисними необхідними правилами існують безглузді, що заважають розвитку просуванню особистості. Позбутися або змінити їх допоможе мовної метод – фокуси мови.

Зміна переконань з допомогою НЛП відбувається досить стрімко і продуктивно. Сфера застосування фокусів мови широка:

 • переговори;
 • терапія;
 • «Усунення» непотрібного клієнта;
 • «Розлом» обмежує переконання;
 • закріплення розширюється переконання.

Розглянемо 10 способів зміни переконань.

 1. Намір. Метод перемикання уваги. У фокусі уваги виявляється не переконання, а завдання або намір.
затвердження намір
Я не можу дозволити собі завести собаку. Зрозуміло, що не можу дозволити собі втратити незалежність.
 1. Перевизначення. Включення слова, що містить інший підтекст в переконання.
затвердження перевизначення
Чоловік повинен слухати свою дружину. Мені подобається безвольний чоловік.
 1. Наслідки. Увага зосереджується на наслідках переконань.
затвердження наслідок
Я не можу відмовитися від горілки. Відмінний хід виправдати свою агресивну поведінку.
 1. Аналогія. Шукається аналогія, що надає інший зміст.
затвердження аналогія
Ти приносиш додому зі школи двійки – значить, у тебе немає удачі. Виходить, що художники-авангардисти – брехуни, адже в їх роботах немає реальності.
 1. Зміна розміру фреймів. Змінюємо сенс переконань або доводимо їх до абсурду.

приклад:

затвердження Зміна розміру фреймів
Я ніколи не допрацюю до пенсії. У школі ви теж припускали, що її ніколи не закінчите.
 1. Інший результат. У фокусі уваги перебуває інші результати або критерії.
затвердження інший результат
Я повинен піклуватися про дітей. Може подумати, як виховати в дітях самостійність?
 1. Модель світу. Переоцінка переконань через співвідношення з іншою моделлю світу.
затвердження модель світу
Якщо ви робите помилки – ви невдахи. Затвердження вчених такі – помилки це частина життєвого досвіду.
 1. Стратегія реальності. Основою переоцінки переконань стають події, що призвели до їх появи або внутрішні уявлення.
затвердження стратегія реальності
Спати необхідно головою на північ. Ти це в інтернеті прочитала або в телевізорі почула?
 1. Протилежний приклад. Сумніву в переконаннях піддається узагальнення.
затвердження протилежний приклад
Якщо ви робите помилки – ви невдахи. Ви помилилися і набрали не той номер телефону – ви невдахою стали?
 1. Застосування до себе. Людина повідомляє правила (переконання), адресовані іншим людям, потрібно застосувати їх до автора.
затвердження Застосування до себе
Ваня, будь відвертий з дружиною. Тоді і їй доведеться поділитися, з ким вона була вчора в ресторані.

Впровадження нових переконань буде ефективним, якщо є повна впевненість, що вони принесуть людині користь.

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Чи потрібно НЛП в повсякденному житті

Для кого-то НЛП інструмент, за допомогою якого можна: перестати лаятися з подружкою, просунутися по кар’єрних сходах, поліпшити ставлення з близькими людьми. В даному випадку мова йде про розвиток здібностей.

Зміна життєвих принципів, становить фундамент методики НЛП. Робота з переконаннями, цінностями людини в рамках техніки передбачає формування високо інтегрованої особистості. Людина стає ефективним. Форми втілення, форми поведінки, принципи і переконання у нього носять творчий характер, що розширюють і розвивають досвід.

НЛП сприяє кращому розумінню інших людей, комфортному донесенню інформації до опонентів. Навчає чути, бачити і відчувати співрозмовника, говорити з ним на його мові. Допомагає захиститися від агресорів і маніпуляторів, які змушують робити, то чого не хочемо.

важливо

Змінюючи переконання, НЛП сприяє прискоренню розвитку людини і формує здатність сортування сприйняття, що дозволяє навчитися точності прийняття рішень.

Таким чином, застосовуючи техніки НЛП, можливо:

 • нормалізувати відносини в колективі;
 • розвинути впевненість в собі;
 • підвищити самооцінку;
 • активувати мотивацію;
 • сконцентрувати ресурси організму;
 • навчитися розуміти поведінку людей;
 • змінювати думки і поведінку інших.

Займатися чи ні нейролінгвістичне програмування? Відповідь на це питання лежить всередині самої людини, він зав’язаний з його цінностями і переконаннями.

Якщо людину не влаштовує його сьогоднішнього образ. Якщо він готовий до змін, то НЛП – один з перевірених працюючих інструментів.

15 міфів про НЛП

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

Про НЛП існує досить багато міфів. Давайте розберемося з основними.

1. НЛП не зізнається психологами

НЛП використовують багато психологів, психіатрів, спортсмени, оратори, бізнесмени і коучі. Його викладають у багатьох інститутах, в тому числі і в МГУ.

NLPt (НЛП в психотерапії) цілком визнано напрямом психотерапії на державному рівні в багатьох країнах Європи, наприклад Австрії, Франції, Німеччини, Швейцарії, Італії.

А так само входить в якість однієї з модальностей (напрямків) в Професійної психотерапевтичної Лізі Росії і в Європейській психотерапевтичної Асоціації.

2. НЛП не наукова

Основні критерії науковості знання: доказовість і відтворюваність.

Доказовість – результат повинен бути підтверджений. У НЛП основним критерієм результату є калібрування – спостереження за сенсорними ознаками стану і поведінки. Тобто результат в НЛП завжди спостерігаємо. При чому не тільки НЛПерам.

Відтворюваність – результат можна відтворити в іншому місці іншою людиною. Власне, все техніки НЛП легко можна відтворити практично в будь-якому місці будь-яким досить кваліфікованим фахівцем. Вони докладно описані і задокументовані. Результат їх доказовий (див. Попередній пункт).

До речі, щоб отримати державне визнання напрямки психології, в багатьох країнах досить показати ефективність методу.

Тобто береться певна кількість людей, наприклад, з фобіями і показується, що до застосування методу вони у них є, а після – вже немає.

Так як NLPt (НЛП в психотерапії) визнано напрямом психотерапії в багатьох європейських країнах, це означає, що воно пройшло дану процедуру підтвердження.

3. НЛП небезпечно

Будь-який інструмент потенційно небезпечний. Молотком можна розбити палець, ножем – порізатися. Голова – дуже потужний інструмент і при її допомоги можна накоїти багато чого недоброго. Або дуже хорошого. НЛП просто навчає, як користуватися головою правильно.

4. У використання НЛП є небезпечні наслідки

У НЛП є абсолютно чудовий інструмент – екологічна перевірка. Він якраз служить для того, щоб переконатися у відсутності небажаних наслідків. А якщо вони є – виправити.

5. НЛП – це тільки психотерапія

НЛП грунтується на моделювання внутрішніх психічних, когнітивних процесів людини. В першу чергу успішних людей. Техніки та моделі НЛП це результати цього моделювання. Одні з них – це моделювання здібностей проводити ефективну психотерапію. Інші – це моделі комунікацій. Так само в НЛП існують моделі і з інших областей.

6. НЛП не працює

Як писалося вище, НЛП – це моделювання навичок людей.

Рівне таке ж, яке проводить дитина, навчаючись на прикладах своїх батьків, рівно таке ж, як якщо одна людина передає свої знання і навички іншим, вчить.

Працювати чи не працювати в НЛП можуть тільки конкретні навички та й то в конкретних руках і в конкретному контексті. Це ж характерно і для інших областей, наприклад, відомі люди у яких не працює плавання.

7. Нлпери самі нічого не винайшли, лише запозичили все у інших

Зрозуміло, що НЛП не з’явилося нізвідки – воно грунтується на великій базі знань, створеної за весь час існування людської цивілізації. Як і вся наука, до речі. Але при цьому в НЛП є безліч оригінальних моделей та інструментів, розроблених в рамках НЛП і більше ніде не зустрічаються.

А що і від кого прийшло в НЛП можна подивитися тут.

8. НЛП – це гіпноз

У НЛП дійсно є багато речей, змодельованих з великого американського гіпнотизера Мілтона Еріксона. І в НЛП іноді використовуються прийоми недирективного гіпнозу. Правда, багато ці прийоми більшість людей постійно використовує в повсякденному житті. Несвідомо.

Але гіпноз не є головним фокусом уваги в НЛП. Так що НЛП – це не тільки гіпноз.

9. НЛП тільки прибирає симптоми

У НЛП симптоми розуміються як зовнішні ознаки стану. І якщо ми стан міняємо, то повинні змінюватися і симптоми. Тобто за симптомами в НЛП визначається результативність впливу. Але для того, щоб отримати такі зміни, потрібно провести внутрішню перебудову мислення людини. Що НЛП і допомагає зробити.

10. НЛП – це програми, які “вкладають” в мозок іншим людям

Так, НЛП, в тому числі, займається програмуванням мозку. Свого і чужого. Це прямо і чесно відображено в назві: літера “П” як раз і розшифровується як “програмування”. Ось тільки все ми постійно програмуємо себе та інших.

Як на щось корисне, так і на всякі гидоти. І те, чим займаються психологи і психіатри – це перепрограмування мозку (тільки вони зазвичай не люблять це так називати). Просто за допомогою НЛП це часто можна зробити швидше і простіше.

11. НЛП – це маніпулювання

Психологічна маніпуляція – це прихований вплив. Вважається в психології чимось поганим. Але, по-перше, більшість з нас свідомо чи несвідомо маніпулює або намагається маніпулювати оточуючими. Подивіться на політиків, переговірників і дружин з чоловіками.

По-друге, питання не в самому маніпулюванні. А в тому, що маніпулятор намагається досягти своїх цілей за рахунок інших (мабуть, якщо це робити відкрито, то все стане нормально і морально прийнятно).

У НЛП важливий принцип “виграти – виграти” – тобто створення ситуацій, в яких виграють обидві сторони. Так само, як уже писалося вище, результат повинен бути корисний і екологічний для клієнта. І неявне вплив, в даному контексті, може бути вельми корисним.

Порада

Просто тому, що якщо людина поки не зміг вирішити проблему сам, його поточний стиль мислення (свідомий) не працює. І одне з рішень – спілкуватися вже з несвідомим, яке може допомогти вирішити проблему.

А так як свідомість чуйно стежить за своєю зверхністю, доводиться це робити таємно – тобто (о жах!) Маніпулювати. Так що так, в НЛП використовуються маніпуляції. Що часто дозволяє отримати результат швидше, прийнятний і екологічніше для Клієнта.

12. На НЛП заробляють тільки тренери

Всі інші Нлпери заробляють на застосуванні НЛП в потрібних їм областях. Хтось в бізнесі, хтось в терапії, хтось в навчанні і т.д.

13. НЛП- це пікап

До Росії НЛП було принесено в декількох географічних місцях і в декількох соціальних контекстах. Одним з контекстів дійсно був пікап, який і сам прийшов приблизно в той же час.

Так само пікап був найгучнішим і одіозним з контекстів застосування НЛП саме тому досі існує міф про те, що НЛП = Пікап.

При тому, що найвідоміші російські пікапери уже відхрещуються від НЛП (багато при цьому продовжуючи його використовувати).

14. Секти використовують НЛП

Секти використовують не стільки НЛП, скільки принципи роботи людського розуму. Які описує НЛП. І інші напрямки психології. І неврологія. І безліч інших наук про людину.

15. У НЛП будь-яку проблему можна вирішити за 15 хвилин

У НЛП дійсно є прийоми і техніки, які дозволяють впоратися з деякими проблемами дуже швидко. Навіть швидше 15 хвилин. Але не з усіма і не завжди. Часто робота може займати набагато більше часу: на те, щоб зібрати інформацію, зрозуміти структуру проблеми і допомогти людині змінитися можуть йти години і дні.

Ще можна почитати “Колекція помилок щодо НЛП” від Олексія Каптерева

Нлп техніки, що змінюють життя

Що таке НЛП, як застосовувати техніки НЛП в життя наукова думка

НЛП містить в собі безліч чудових технік і методів, для вирішення найрізноманітніших проблем, в цій же статті будуть наведені кілька найбільш поширених і дуже ефективних технік, застосовуючи які ви зможете змінити своє життя на краще. Ви можете з користю для себе використовувати ці техніки, навіть гадки не маючи, що таке нейролінгвістичне програмування.

НЛП техніка №1: Зміна переконань.

У кожного з нас є безліч обмежуючих переконань, які заважають нам досягати того, чого ми хотіли б досягти, бути тим, ким ми хотіли б бути, і отримувати те, чого ми хотіли б отримувати.

Обмежують переконання подібно ситу, через яке ви пропускаєте свою реальність – те, у що ви вірите, проходить через це сито, то, що ви вважаєте неможливим, застряє в ньому, і не дозволяє вам жити повноцінним життям.

Переконання формуються з часом, в повторюваних ситуаціях і обставинах, так, помічаючи негативні аспекти нашого життя раз по раз, ви розвиваєте переконання, що говорить про те, що так і повинно бути.

Помічаючи позитивні обставини свого життя, ви також формуєте переконання, на цей раз позитивного характеру, які дозволяють вам потрапляти в позитивні ситуації знову і знову.

Однак вам слід пам’ятати, що ситуації не можуть бути поганими чи хорошими, тільки ви робите їх такими, загострюючи свою увагу на чомусь одному.

Щоб змінити обмежують переконання, вам необхідно переосмислити ситуацію і зібрати якомога більше позитивних фактів про цю ситуацію, а також опрацьовувати кожен негативний факт на предмет достовірності.

Інший спосіб полягає в регулярному і достатньо частому повторенні позитивного затвердження, з повним зосередженням на цьому твердженні.

Це надзвичайно ефективна вправа, оскільки воно дозволяє повторюваному переконання залягти в підсвідомості, але для цього має пройти близько 30 днів.

НЛП техніка №2: Якореніє.

Якореніє – один з основних інструментів нейролінгвістичного програмування, і використовується воно для безлічі цілей.

Зверніть увагу

Суть якорения полягає в тому, що ви пов’язуєте певну дію, та обставина, ситуацію або місце з будь-яким емоційним станом, з метою подальшого його відтворення.

Цікаво те, що ви можете викликати потрібний емоційний стан не тільки у себе, а й у інших людей. Методика досить проста, потрібно лише дотримуватися наступних кроків:

 • 1. Визначте стан, яке ви бажаєте випробувати.
 • 2. Згадайте ситуацію, в якій ви відчували потрібні почуття.
 • 3. Почавши інтенсивно відчувати ці почуття, почухайте своє ліве плече. (Насправді це може бути будь-яка частина вашого тіла, і не обов’язково чухання, можете просто погладити себе, або вщипнути).
 • 4. Робіть так кілька разів, торкаючись до точно того ж місця і точно таким же чином, коли відчуваєте потрібні почуття.
 • 5. У будь-якій ситуації, коли вам необхідно буде викликати потрібний стан, просто доторкніться до тієї частини тіла, до якої виробляли прив’язку почуттів або емоцій в тій же манері, як робили це раніше.

 

Робота з іншою людиною майже ідентична, я б сказав навіть простіше, ніж з самим собою, оскільки намагаючись запрограмувати себе, ви будете знати, що робите це.

Для роботи з іншою людиною вам доведеться або чекати появи необхідного емоційного стану, або викликати його самому, розповідаючи історію або анекдот.

Але, відразу ж після дотику, вам слід сказати що-небудь несвязанное з дотиком, щоб він не звернув своєї уваги на ваші дії. У разі успішного програмування, через кілька хвилин ви можете викликати ті ж почуття одним лише дотиком.

НЛП техніка №3: ​​Рапорт.

Іноді взаємини з людиною ну ніяк не клеяться, тут вже нічого не поробиш. Але що якщо ви зацікавлені в цих відносинах? Як побудувати взаєморозуміння з іншою людиною? У цьому вам допоможе потужна техніка НЛП під назвою Рапорт.

Існує як мінімум три способи створення раппорта: ви можете слідкувати за способом дихання людини, ви можете ледь помітно – тільки лише на несвідомому рівні, зеркаліть мову тіла людини, або використовувати в своєму розмові з ним «подібні» використовуваним їм слова.

Розберемо докладніше третій метод. Отже, ваша мета полягає в оцінці основного чуттєвого сприйняття людини, зокрема в спостереженні за тим, які слова він використовує в своїй промові. З трьох основних органів чуття його слова можуть упиратися на візуальне сприйняття, звукове, кинестетическое.

Візуальне сприйняття:

 • «Я уявляю, що ти маєш на увазі»
 • «Мені ясно видно результат»
 • «Великий»
 • «Темний»
 • «Живописний»
 • «Яскравий»
 • «Блискучий»
 • І т.д.

 

Звукове сприйняття:

 • «Я почув тебе»
 • «Як би нам з гуркотом не розвалиться»
 • «Гучний»
 • «Гучний»
 • «Тихий»
 • «Шелесткі»
 • І т.д.

 

Кинестетическое сприйняття:

 • «Я відчуваю, що ти маєш рацію»
 • «У мене дивне передчуття»
 • «М’який»
 • «Теплий»
 • «Холодний»
 • «Вологий»
 • «Ніжний»
 • І т.д.

 

Суть методу полягає в тому, що, намагаючись використовувати в своєму розмові слова з упором на чуттєве сприйняття, яке домінує в мові співрозмовника, ви стаєте для нього більш зрозумілим – говорите однією мовою.

До речі сказати, присутні в мові згадки смаку, запаху або образів незначні, і часто розчиняються в лексиконі без явної переваги. Набагато рідше зустрічаються люди, в яких органічно поєднуються різні види чуттєвого сприйняття.

Ви зможете дізнатися про цей метод докладніше в іншій статті розділу про НЛП.

НЛП техніка №4: Дисоціація.

Метод дисоціації дозволяє усунути негативну реакцію на той чи інший аспект вашого життя, в результаті ви перестанете реагувати на нього як раніше, що захистить вас від можливого стресу або депресії.

важливо

Ця техніка може з таким же успіхом застосовуватися і для лікування фобій, так, людина бачить ситуацію в якості стороннього спостерігача, що дозволяє йому зробити об’єктивну оцінку, і позбутися від перебільшень.

Для практики цієї техніки, виконуйте інструкції:

 • 1. Визначте, про який емоції ви хотіли б позбутися?
 • 2. Побачте себе в проблемної ситуації, але будьте присутніми там тільки як глядач.
 • 3. Програйте цю ситуацію в зворотному напрямку, швидко перемотайте вперед, потім, знову відтворіть з кінця.
 • 4. Знову відтворивши ситуацію з кінця, додайте в не смішно музику (ви зможете, використовуйте свою уяву).
 • 5. Вашим наступним кроком має бути перевірочне відтворення ситуації в своєму розумі від першої особи (так, ніби ви насправді там). Якщо емоції, які ви бажаєте усунути не пройшли, повторюйте вправу.

 

Переходячи в режим перегляду проблемної ситуації від другої особи, а також переглядаючи її з кінця, ви як би відстороняєтеся від ситуації, позбавляєте її емоційної підтримки.

НЛП техніка №5: Рефрейм змісту.

Настільки ж потужний, як і попередні техніки, рефрейм змісту дозволяє вам позбавитися від почуття безпорадності, злоби чи будь-якого іншого негативного ставлення до ситуації минулого, і придбати позитивні почуття по відношенню до неї. Ваше завдання полягає в приміщенні ситуації в іншу рамку або фрейм. Метод вимагає часткового аналізу.

 • 1. Виберіть негативну ситуацію або обставина, ставлення до якої ви хочете змінити.
 • 2. Намагайтеся відповісти на питання:
  • А. Які хороші сторони є у цій ситуації?
  • Б. Що ви придбали завдяки цій ситуації?
  • В. Чи могло стати все набагато гірше, ніж було?
  • Г. Як буде виглядати ця ситуації через п’ять або десять років?
 • 3. Продовжуйте перебирати в голові позитивні сторони ситуації, до тих пір, поки у неї не пропаде негативне забарвлення.

 

Наведу простий приклад: «Звільнили з роботи» це погано, але: «Це привід знайти щось краще», або: «Зате тепер я можу зайнятися тим, що мені подобається».

Продовжуючи шукати позитивні аспекти ситуації, ви очищаєте свій розум від негативних емоцій, що дозволяє вам знаходити правильні рішення для майбутнього.

З іншого боку, якщо ви продовжуєте зосереджуватися на негативних аспектах ситуації, це тягне за собою виникнення нових проблем і невдач.

На нашому сайті ви знайдете опис масу інших технік нейролінгвістичного програмування, які допоможуть вам у досягненні бажаних результатів у вашому житті. Всі вони досить цікаві і настільки ж дієві, однак, перш ніж перейти до вивчення інших технік НЛП, постарайтеся з успіхом застосувати ці.

Ще статті про НЛП:

1. Субмодальності НЛП 2. НЛП та самооцінка 3. Основні припущення НЛП

Чи варто витрачати час на вивчення НЛП або це маячня?

Ефективність НЛП ніколи не була підтверджена науково. У відповідях вище є думка, що це така солянка з сучасних досягнень психології, але в дійсності багато постулати НЛП або застаріли, або ж взагалі присутні тільки в НЛП (наприклад визначення думок по рухах очей).

Що стосується різних технік впливу на людину, то тут теж постає безліч питань. Сам по собі ідея про жорсткі технологіях маніпулювання міфологічна.

Порада

По суті вербальні і невербальні техніки впливу – це такий спосіб згладжування кутів в уже наявних досвіді або природному таланті.

Грубо кажучи, якщо у вас мало досвіду маніпуляцій, то ні НЛП ні будь-які інші техніки вам не допоможуть, потрібно просто відпрацьовувати. Це вже принципи роботи мозку.

У НЛП є корисні ідеї і моделі. Наприклад, ідея про метапрограммах і думка про те, що потрібно стежити за комунікацією. Можливо з цього НЛП непогано зарекомендувало себе в психотерапії.

Якщо ви хочете займатися НЛП, то вам потрібно як мінімум вивчити загальну психологію.

НЛП – це така псевдонаука про те, як впливати на людей, які піддаються впливу. Тобто в принципі, тут можна обійтися і без НЛП. А псевдонаука це-бо немає ніяких наукових доказів, які змогли б підтвердити або спростувати основні ідеї НЛП.

Наприклад, один з найпопулярніших постулатов- “Будь-яка людина може бути запрограмований”. Однак якщо у вас не вийшло переконати людину в чомусь бо, відповідь у нлпшніков буде один- Ви діяли неправильно.

А всі питання типу “Що конкретно було неправильно? “” Як треба правильно? ” “І може бути ви самі на покажете?” залишаються без виразної відповіді.

НЛП саме по собі нічого нового не відкрив і не винайшло. Багато ідей, які використовуються в НЛП були відомі давним-давно і успішно використовувалися.

Наприклад, будь-який хороший журналіст знає як треба викласти текст, статтю або сюжет, щоб читач або глядач проник ідеєю, як викликати у людини певні почуття і емоції, і як переконати його в своїй правоті.

Будь-який хороший психолог вміє бачити що хоче людина і чого він боітся.Да і взагалі будь-яка людина, що володіє емпатією і даром переконання, може робити те ж саме що робить нлпшнік.

Зверніть увагу

Засновники НЛП взяли деякі сподобалися їм поняття з психо-лінгвістики і психології, додали кілька фішок і завернули все в красиву обгортку. І вже багато років цей продукт продається під виглядом інноваційного та приносить вигоду. Але справа в тому, що психологія і психолінгвістика облаем більш великими знаннями і можуть дати людині набагато більше, ніж така псевдонаука.

Чи варто НЛП вивчати? Якщо ви харизматична людина, лідер за покликанням і люди до вас тягнуться, то НЛП вас нічому новому не навчать. А якщо ви хочете стати такою людиною, то тут гораздно корисніше буде почитати хороші книги з психології і ораторського мистецтва …

НЛП – це психологічний “мікс”, в якому його автори Джон Гріндер і Річард Бендлер і їх послідовники ретельно збирали досягнення психології, науки про інформацію та лінгвістики.

Гріндер був лінгвістом за освітою, Бендлер – кібернетиком, і обидва вони захопилися психологією, наукою, яка тоді була популярна і приваблювала багатьох людей з іншим базовою освітою (в Росії, до речі, в 60-70-ті все йшло за таким же сценарієм).

Вони активно співпрацювали з такими вченими як Н. Хомський (лінгвіст) Фріцем Перлзом (психолог) і Вірджинією Сатир (психолог) і Мілтоном Еріксон (лікар і психолог).

Вони зробили спробу розробити власну теорію, але вийшла компелятівной і неглибокої (наприклад, Грегорі Бейтсон). Однак їх розвиток подій має практичний сенс і спираються на якусь наукову базу.

По суті, НЛП представляє собою прикладну систему, схожу на сучасні коуч-семінари або авторські псіхотрепевтіческіе програми, тільки автор тут колективний.

Для заходу взагалі більш типово створювати такий продукт колективно, потім сертифікуватися в даному психологічному напрямку.

Так що НЛП – не марення, а чи варто на нього витрачати час – вирішуйте самі.

важливо

НЛП, безсумнівно, існує і це не марення. Незалежно від того, чи вірите ви в те, що це наукова технологія, або не дуже вірите, НЛП відмінно працює тому що дозволяє заробляти гроші.

Сам по собі підхід, в якому ви повинні стежити за тим, як на вас реагує партнер по комунікації – річ корисна. Очі пішли наліво вгору – людина щось згадує.

Очі пішли направо вгору – напевно, людина щось вигадує.

Але не так важливо, завчили ви це напам’ять і так це насправді, важливо, що якщо ви уважно стежите за співрозмовником, це підвищує вашу комунікативну компетентність.

Якщо ви катуєте розуміти мотивацію людини, з яким ви взаємодієте, то, напевно, не так важливо, на які ідеї ви при цьому спираєтесь, це все одно добре.

Якщо ви починаєте думати над своїми мотивами і своїми ресурсами, не так важливо з чого ви виходите, і наскільки точна з наукової та експериментальної точки зору ваша теорія.

У Фрейда за всю його практику було тільки 9 пацієнтів, йому вистачило, щоб створити теорію, на якій тисячі людей в світі заробляють гроші.

НЛП, як будь-яка з моделей, не є точним описом реальності, але оскільки вона досить технологічна, воно допомагає. Величезна кількість людей запрацювало собі квартири, машини і будинки на тому, що практикували НЛП – значить, працює.

На промисловий масштаб в Росії НЛП перевів Олексій Ситников, політконсультант, який заснував компанію Імідж-Контакт, у нього була геніальна ідея, враховуючи, з одного боку, таке підлабузництво перед Заходом, а з іншого боку сором’язлива бажання західні технології використовувати і прагнення до відвічної-плоскінні і вкоріненості, брати західне, але говорити, що у нас на Русі є своє таке, тільки краще. Він придумав нашу вітчизняну науку акмеології, на основі НЛП «наші вчені придумали». Насправді, в кінці вісімдесятих Ситников поїхав до Каліфорнії і навчався у Гриндера і Бендлер, які НЛП придумали, а потім Олексій приїхав в Росію і почав це активно просувати і продавати. Пік Імідж-контактовского практичного успіху в політтехнології б в 1999-му році,

Порада

У Росії є такий психотерапевт Леонід Кроль, він мені сказав, розумієш, НЛП – це такий психотерапевтичний Макдональдс, доступний всім, а гештальт терапія – це мішленовскіе ресторан.

У цьому сенсі, є витончені стилі ушу, якими якщо займатися, то через 20 років ти станеш великим майстром, але якщо ти хочеш швидко і зараз навчитися бити – йди і займайся боксом або бойовим самбо.

НЛП – це таке бойове самбо, яке дозволяє з людини швидко зробити не майстри, але того, у якого в комунікації буде деяка перевага.

НЛП цікавий з точки зору моделювання. Т. е. Такого опису успішних моделей поведінки, коли за описом цю модель може відтворити інший. Є думка, що базовий курс НЛП містить багато того, що ефектно, але не завжди ефективно.

З результатами глибшого і складного моделювання можна ознайомитися пошукавши про Достігаторстве Тимура Гагина. Група психологів кілька років вивчала везучі людей, і описала ті характерні риси та моделі поведінки, які об’єднують везунчиков.

Читати ще 2 відповіді

НЛП: для чого можна використовувати, а для чого не можна

Нейролінгвістичне програмування (НЛП) – це поєднання слів можна нерідко почути, коли мова йде про бізнес, переговорах, продажах.

Середньостатистичний обиватель, в більшості випадків, лякається і проводить аналогію з зомбуванням або гіпнозом.

Виникає питання: чи можливо запрограмувати людини на прийняття конкретного рішення за допомогою використання певних патернів?

Нлп – що це?

Нейролінгвістичне програмування – інструмент ефективної комунікації, що має науковий підхід, але НЕ є наукою, в основі якого лежить копіювання, наслідування поведінкових особливостей людей, що досягли успіхів у будь-якій сфері діяльності.

Практики НЛП під час спостереження за обраним людиною аналізують його поведінкові особливості, мовні штампи і виявляють характерні переконання, так як вважають, що будь-яка поведінка не є випадковим, і його структуру можна розкласти на складові частини, а, отже, виявити причини.

Нейролінгвістичне програмування базується на ідеях позитивного мислення: «Всесвіт має достатньо ресурсів, щоб задовольнити потреби всіх людей на планеті, ці ресурси невичерпні».

Зверніть увагу

Прикладом трансляції ідей позитивного мислення в кіноіндустрії є псевдонауковий фільм «Секрет», знятий в 2006 році.

Виділяють нейролінгвістичного терапію, спрямовану на позбавлення від психологічних травм, депресії та інших деструктивних процесів, і нейролінгвістичне програмування, спрямоване на ведення впевненою комунікації зі співрозмовником, незалежно від контекстів.

До сих пір навколо НЛП безліч суперечок і в питаннях наукової обгрунтованості, і в питаннях етичності застосування.

поява НЛП

НЛП з’явилося в 1960-х роках, його засновниками були Річард Бендлер, Джон Гріндер, Френк Пьюселік. Метою роботи над НЛП було зрозуміти, в чому секрет ефективної роботи деяких психотерапевтів зі своїми клієнтами. Як об’єкти вивчення були обрані Мілтон Еріксон, Фріц Перлз, Вірджинія Сатир. В результаті спостережень була створена метамодель.

Навіщо потрібно НЛП

Існує величезна кількість курсів та тренінгів, навчальних НЛП. Що дає людині знання нейролінгвістичного програмування? НЛП – це, перш за все, інструмент комунікації, який дозволяє краще розуміти співрозмовника, донести до нього інформацію в доступній формі.

НЛП допомагає дізнатися ефективні слова, конструкції і патерни, допомагає зрозуміти, як працює мозок. За допомогою нейролінгвістичного програмування людина розуміє, як краще подати інформацію про себе, в бізнес-середовищі навик самопрезентації є одним з ключових. Людина вчиться транслювати свої емоції без прямих слів – «радію», «хвилююся», «злюся», писати переконливо і природно.

Існує теорія про те, що в НЛП слова лікують від депресії, туги, слабкого імунітету, алергії, безсоння. Але швидше за все це просто плацебо.

Уміння спілкуватися допомагає будувати контексти у всіх сферах життя: бізнес, любовні і сімейні взаємини, дружба, соціальна комунікація, творчість.

Наприклад, у відносинах між чоловіком і жінкою: можна запитати «У скільки ми завтра зустрінемося?», А можна сказати «У скільки завтра тобі буде приємно мене побачити?».

У другому випадку чоловік передає мета-повідомлення про те, що дівчині буде приємно з ним зустрітися. Вона не може з цим посперечатися, тому що хоче з ним зустрітися.

Але перед зустріччю у неї вже сформувалося переконання, що зустріч буде приємною і цікавою.

важливо

НЛП використовують в переговорах, продажах, акторське ремесло, ораторському мистецтві, бізнесі, рекламі, копірайтингу. Але просто вбудовувати НЛП-конструкції в мова або текст – безглуздо, все переконання повинні бути опрацьовані та етичні.

НЛП вчить визначати модель мислення людини, щоб краще вловити ті смисли, які співрозмовник намагається до вас донести. Адже під час комунікації може бути не все озвучено, так як деякі деталі вважаються за замовчуванням ясними для нас, але при цьому неясними для співрозмовника. НЛП вчить ставити уточнюючі питання, розвивати гнучкість в спілкуванні.

Також НЛП допомагає оформляти мова в певні рамки або фрейми, щоб донести думку до співрозмовника в тій формі, до якої він звик, і йому не довелося вникати в іншу картину світу або систему цінностей.

Коли потрібно використовувати НЛП, а коли не варто

Як і будь-який інструмент, нейролінгвістичне програмування можна використовувати на благо і на шкоду. Результат залежить від того, як людина використовує інструмент. Багато хто сприймає НЛП, як маніпуляції людською свідомістю, підкріплюючи це тим, що ніяка маніпуляція не може йти на благо.

Бувають прецеденти, коли НЛП використовують шахраї, пікапери, чиї наміри ніяк не назвеш благими. Також можна навести приклад неетичної використання нейролінгвістичного програмування в рекламі.

Тут може бути вибудувана багатошарова схема: до жінки на вулиці підходить промоутер і вручає листівку, яка дає можливість безкоштовно пройти дорогу процедуру, після чого молодий чоловік просить дати номер телефону для запису на процедуру і каже, що його роботу будуть перевіряти. Далі жінку починає «обробляти» співробітник компанії так, що про цей візит на процедуру неможливо забути, а під час процедури в хід йдуть і особиста чарівність косметолога, і всілякі НЛП-конструкції. В результаті жінка виходить з річним абонементом на послуги центру краси в кращому випадку, в гіршому випадку – з кредитом на послуги.

Як захистити себе від шахрайства, нав’язування непотрібних придбань? Тут теж допоможе знання НЛП-практик, вміння розпізнати спеціальні конструкції. Нейролінгвістичне програмування – це не зомбування і не гіпноз.

Одні люди менш стійкі до маніпуляцій, ніж інші, це пов’язано з особливостями психіки, отриманими знаннями і досвідом.

Припустимо, в рекламі сигарет використовують нейролінгвістичне патерни, якщо людина ніколи не курив і не думав про це, він не побіжить в магазин, але якщо таку рекламу побачить курець, то велика ймовірність, що у нього виникне бажання спробувати нову марку.

Порада

НЛП систематизує мислення і мова, допомагає зрозуміти іншу людину. При грамотному і етичному використанні цих технік людині можна допомогти позбутися від шкідливих звичок, аддикции, псевдовлюбленності.

НЛП допомагає розвивати комунікативні навички, успішно проходити співбесіди, долати хвилювання на першому побаченні, вести ефективну ділову переписку, аналізувати поверхневі структури і вивуджувати глибинну інформацію. Спілкування займає одну з ключових ніш в житті людини, саме те, як він вміє вибудовувати діалог, слухати співрозмовника і доносити інформацію, багато в чому визначає його успішність і соціальний статус в подальшому.

література:

 • 1. Андреас С., Фолкнер Ч. і ін. НЛП. Нові технології успіху. М. 2001
 • 2. Белянин В. П. Введення в психолингвистику. М. 1999
 • 3. Дилтс Р. Моделювання за допомогою НЛП. СПб. 2000
 • 4. Дилтс Р. Стратегія геніїв. – В 3 т. – М. 1998
 • 5. Ковальов С. В. Основи нейролінгвістичного програмування. М. 1999

Єлизавета Лістер, письменник

Редактор: Чекардіна Єлизавета Юріївна

Якщо ви помітили помилку чи опечатку в тексті, виділіть її курсором і натисніть Ctrl + Enter Не сподобалася стаття? Напиши нам, чому, і ми постараємося зробити наші матеріали краще!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *